דברים שחשבתי שידעתי על שוק ההון

דיונים כללים

דברים שחשבתי שידעתי על שוק ההון

הודעהעל ידי ההולך בדרכים » 18 מאי 2009, 14:39

כבר זמן מה שאני נושא בתוכי שוב את אותה התחושה שהייתה עימי בתקופת לימודיי באוניברסיטה: לא לזה חשבתי שאני נכנס.

שלא תבינו אותי לא נכון, זה לא שאני סובל, אבל אני חייב להיות כנה עם עצמי ולהודות שלפני שהתחלתי להשקיע ברצינות, ואפילו כמה חודשים ואולי אף שנים ספורות אחר כך, חשבתי כל מיני דברים שהיום אני מבין כמה הם לא נכונים, קל וחומר בימים טרופים אלו.

זה בסדר, זה טבעי וזה לא רק קורה אלא יש כאלה שאומרים שזה לא יכול לקרות אחרת. אני מניח שרבים יכולים להזדהות עם מצב בו קיים פער בין ציפיות לפני תהליך חדש לבין המציאות המתגלית במהלך התהליך או בסיומו.

לפיכך, דליתי מזכרוני כל מיני דברים שחשבתי שידעתי כשהתחלתי להשקיע. דברים שחשבתי שהם אמיתות ושימשו כהנחות יסוד לפעולותיי.

אוי, כמה תמים הייתי.

אז הנה היא, רשימת הדברים שחשבתי שידעתי על שוק ההון.

למען הדורות הבאים.

שלא יגידו שלא אמרו להם.

כל אחד יכול וצריך לנהל את השקעותיו בעצמו – לא נכון. השקעות זה תחביב (או מקצוע) שדורש המון זמן. לרוב האנשים אין לא את הרצון, ואולי גם לא את היכולת, להקדיש שעות על גבי שעות ללימוד הנושא על כל אפשרויותיו השונות והמשתנות. קל וחומר אם סכום החסכון/ההשקעה שלהם לא מצדיק את זה. יותר קל ונכון עבורם לקבל ייעוץ או ניהול.

על התיק יש להסתכל אחת לרבעון – לא נכון. ובוודאי שלא בימים סוערים כמו בימינו. ימים סוערים, בדרגות שונות, מגיעים, לכל הפחות, אחת לכמה שנים. בימים כאלו יש הזדמנויות ויש סכנות שצריך לפעול על מנת להנות מהראשונים או לפחות לא לסבול מהאחרונים. הסתכלות בתיק אחת לרבעון משאירה אותך ללא ידע על המתרחש בכספך, מתוך ציפייה שהמעט שידעת לפני חודשיים עדיין נכון, מספק ורלוונטי להיום.

תמצא שיטה, תעקוב אחריה באדיקות, יהיה בסדר – לא נכון. או, בעצם, נכון חלקית. חשוב שיהיה איזה בנצ'מרק להשוות בין חברות שונות, אבל לא תמיד הנתונים היבשים מובילים לבחירה הנכונה. פעמים רבות מסתתרים סיפורים ואנשים מאחורי הקלעים, סיפורים ואנשים שחשובים לקבלת ההחלטה הנכונה. כדי לדעת אותם, צריך לעקוב אחרי החברות, אחרי השווקים בהן הן פועלות ואחרי השוק בכלל.

בטווח הארוך השוק תמיד עולה – לא נכון, אלא אם כן אנחנו מדברים על הטווח הארוך מאוד (שעד אז, כפי שקיינס אמר, כולנו נמות). שווקים יכולים לחזור עשר שנים לאחור ויכולים גם לא לחזור לאותה הפסגה אליה העפילו פעם גם במשך עשרות שנים. ובכלל, גם אם זה היה נכון, זה לא אומר הרבה לגבי אותן חברות שרכשת.

יש שיטה לנצח את השוק – לא נכון. אם הייתה שיטה הניתנת לכימות, אז ניתן היה להזין אותה למחשב שינצח את השוק. אין כזה מחשב כי אין כזאת שיטה. כלכלה היא דבר גדול מכדי לכמת בנוסחא ואין שום שיטה לנצח את השוק שאינה דורשת במקביל כמה דברים נוספים כגון ידע כללי, השקעת זמן, היגיון בריא, בטן חזקה, מזל ועוד.

היום, בעידן המידע, הידע זמין לכולם – לא נכון. אומנם כמויות וזמינות הידע שאנו חווים היום גדולים פי כמה מבעבר, אבל עדיין קיימים מעגלי ידע, החל מחדרי חדרים, דרך יודעי דבר, עובדים, גולשי פורומים ובלוגים, עיתונים וכו'.

יועץ השקעות יודע מה לעשות – לא נכון. לכל אחד יש צרכים משלו, אין שיטה נכונה לכולם, ויועצים שונים יציעו לכם דברים שונים בהתאם לאישיותם, מדיניות מעסיקם, התרשמותם הסובייקטיבית לצרכיכם וכו'. מחקרים הראו שיועצי השקעות בדרך כלל לא מנצחים את השוק. זה לא אומר שאין ביניהם טובים ואפילו טובים מאוד, זה רק אומר שאין להניח אוטומטית שהיועץ יודע מה לעשות. בנוסף, מה שמצאתי כמדהים זה שבאופן פרדוקסלי, ליועץ השקעות אסור להשקיע בעצמו בניירות ערך. כלומר, אתם נסמכים על אדם שלא שם את כספו על דבריו שלו.

רוב העשירים נולדו עשירים – לא נכון. אכן, זאת תובנה שלא קשורה בהכרח באופן ישיר לשוק ההון, אבל אחרי תקופה של קריאת אתרים כלכליים וקריאת ספרות בנושא, גיליתי עוד ועוד דמויות שיצרו את עושרן במו ידיהן. מעודד, לא? בספר "המיליונר מהדלת ממול" יש הרבה מידע על כך שרוב המיליונרים בארה"ב הינם דור ראשון. למרות שאני מאמין שהנתונים בישראל שונים באופן ניכר מבארה"ב, זה עדיין מעודד לחשוב שעוד לא אבדה תקוותנו למיליון הראשון. במהרה בימינו, אמן.
כל הנאמר לעיל (גם אם נכתב באופן נחרץ) מהווה את דעתי האישית בלבד בזמן הכתיבה.

אין בדבריי משום כל המלצה, למעט המלצה שעל כל משקיע לבצע את בדיקותיו בעצמו ולהחליט על אחריותו האישית בלבד.

בהצלחה!!
סמל אישי של המשתמש
ההולך בדרכים
גורונישט

נתן: 289 תודות
קיבל: 58 תודות

Re: דברים שחשבתי שידעתי על שוק ההון

הודעהעל ידי Kayben » 20 יוני 2009, 16:35

מה קורה? :)
אני לא הכי פעיל, אבל עדיין מסתובב מדי פעם.

לדעתי יש שיטות לנצח את השוק.
כולן מתבססות על הפגמים שקיימים בבורסה.
החל מאספקטים טכניים - רווחי ארביטרז'.
חלה באספקטים פסיכולוגיים - התנהגויות עדר.
כמובן, ידע אי-סימטרי ועוד'.
דווקא השיטה הערכית/הפונדמנטליסטית היא הכי בעייתית לדעתי.
בגלל כל הסיבות שציינת.

לדעתי כן יש שיטה לנצח השוק.
אבל היא מבוססת על קניית תעודות סל והחזקתם לטווחי זמן ארוכים.
בנוסף לניצול זמני משבר כאלה ע"מ לצבור תשואה עודפת.

התחזית שלי: הבורסה תשתקם ונגיע חזרה ל1,200 (השיא הקודם) בטווח בזמן של חודשים עד שנתיים.
למה? כי שום דבר לא השתנה בבורסה או בשיטה ולכן היא תמשיך להתנהג לפי דפוסי העבר.
סמל אישי של המשתמש
Kayben
לא גורו בכלל

נתן: 5 תודות
קיבל: 11 תודות

הודעהעל ידי עדו מרוז » 21 יוני 2009, 10:41

ההולך בדרכים כתב:כבר זמן מה שאני נושא בתוכי שוב את אותה התחושה שהייתה עימי בתקופת לימודיי באוניברסיטה: לא לזה חשבתי שאני נכנס.

שלא תבינו אותי לא נכון, זה לא שאני סובל, אבל אני חייב להיות כנה עם עצמי ולהודות שלפני שהתחלתי להשקיע ברצינות, ואפילו כמה חודשים ואולי אף שנים ספורות אחר כך, חשבתי כל מיני דברים שהיום אני מבין כמה הם לא נכונים, קל וחומר בימים טרופים אלו.

זה בסדר, זה טבעי וזה לא רק קורה אלא יש כאלה שאומרים שזה לא יכול לקרות אחרת. אני מניח שרבים יכולים להזדהות עם מצב בו קיים פער בין ציפיות לפני תהליך חדש לבין המציאות המתגלית במהלך התהליך או בסיומו.

לפיכך, דליתי מזכרוני כל מיני דברים שחשבתי שידעתי כשהתחלתי להשקיע. דברים שחשבתי שהם אמיתות ושימשו כהנחות יסוד לפעולותיי.

אוי, כמה תמים הייתי.

אז הנה היא, רשימת הדברים שחשבתי שידעתי על שוק ההון.

למען הדורות הבאים.

שלא יגידו שלא אמרו להם.

כל אחד יכול וצריך לנהל את השקעותיו בעצמו – לא נכון. השקעות זה תחביב (או מקצוע) שדורש המון זמן. לרוב האנשים אין לא את הרצון, ואולי גם לא את היכולת, להקדיש שעות על גבי שעות ללימוד הנושא על כל אפשרויותיו השונות והמשתנות. קל וחומר אם סכום החסכון/ההשקעה שלהם לא מצדיק את זה. יותר קל ונכון עבורם לקבל ייעוץ או ניהול.

על התיק יש להסתכל אחת לרבעון – לא נכון. ובוודאי שלא בימים סוערים כמו בימינו. ימים סוערים, בדרגות שונות, מגיעים, לכל הפחות, אחת לכמה שנים. בימים כאלו יש הזדמנויות ויש סכנות שצריך לפעול על מנת להנות מהראשונים או לפחות לא לסבול מהאחרונים. הסתכלות בתיק אחת לרבעון משאירה אותך ללא ידע על המתרחש בכספך, מתוך ציפייה שהמעט שידעת לפני חודשיים עדיין נכון, מספק ורלוונטי להיום.

תמצא שיטה, תעקוב אחריה באדיקות, יהיה בסדר – לא נכון. או, בעצם, נכון חלקית. חשוב שיהיה איזה בנצ'מרק להשוות בין חברות שונות, אבל לא תמיד הנתונים היבשים מובילים לבחירה הנכונה. פעמים רבות מסתתרים סיפורים ואנשים מאחורי הקלעים, סיפורים ואנשים שחשובים לקבלת ההחלטה הנכונה. כדי לדעת אותם, צריך לעקוב אחרי החברות, אחרי השווקים בהן הן פועלות ואחרי השוק בכלל.

בטווח הארוך השוק תמיד עולה – לא נכון, אלא אם כן אנחנו מדברים על הטווח הארוך מאוד (שעד אז, כפי שקיינס אמר, כולנו נמות). שווקים יכולים לחזור עשר שנים לאחור ויכולים גם לא לחזור לאותה הפסגה אליה העפילו פעם גם במשך עשרות שנים. ובכלל, גם אם זה היה נכון, זה לא אומר הרבה לגבי אותן חברות שרכשת.

יש שיטה לנצח את השוק – לא נכון. אם הייתה שיטה הניתנת לכימות, אז ניתן היה להזין אותה למחשב שינצח את השוק. אין כזה מחשב כי אין כזאת שיטה. כלכלה היא דבר גדול מכדי לכמת בנוסחא ואין שום שיטה לנצח את השוק שאינה דורשת במקביל כמה דברים נוספים כגון ידע כללי, השקעת זמן, היגיון בריא, בטן חזקה, מזל ועוד.

היום, בעידן המידע, הידע זמין לכולם – לא נכון. אומנם כמויות וזמינות הידע שאנו חווים היום גדולים פי כמה מבעבר, אבל עדיין קיימים מעגלי ידע, החל מחדרי חדרים, דרך יודעי דבר, עובדים, גולשי פורומים ובלוגים, עיתונים וכו'.

יועץ השקעות יודע מה לעשות – לא נכון. לכל אחד יש צרכים משלו, אין שיטה נכונה לכולם, ויועצים שונים יציעו לכם דברים שונים בהתאם לאישיותם, מדיניות מעסיקם, התרשמותם הסובייקטיבית לצרכיכם וכו'. מחקרים הראו שיועצי השקעות בדרך כלל לא מנצחים את השוק. זה לא אומר שאין ביניהם טובים ואפילו טובים מאוד, זה רק אומר שאין להניח אוטומטית שהיועץ יודע מה לעשות. בנוסף, מה שמצאתי כמדהים זה שבאופן פרדוקסלי, ליועץ השקעות אסור להשקיע בעצמו בניירות ערך. כלומר, אתם נסמכים על אדם שלא שם את כספו על דבריו שלו.

רוב העשירים נולדו עשירים – לא נכון. אכן, זאת תובנה שלא קשורה בהכרח באופן ישיר לשוק ההון, אבל אחרי תקופה של קריאת אתרים כלכליים וקריאת ספרות בנושא, גיליתי עוד ועוד דמויות שיצרו את עושרן במו ידיהן. מעודד, לא? בספר "המיליונר מהדלת ממול" יש הרבה מידע על כך שרוב המיליונרים בארה"ב הינם דור ראשון. למרות שאני מאמין שהנתונים בישראל שונים באופן ניכר מבארה"ב, זה עדיין מעודד לחשוב שעוד לא אבדה תקוותנו למיליון הראשון. במהרה בימינו, אמן.

פוסט יפה.

הנה הדעה שלי בעיניין:

כל אחד יכול וצריך לנהל את השקעותיו בעצמו - אני מסכים איתך. רוב האנשים לא בנויים לזה, או שזה לא מעניין אותם, או שהם לא מוכנים להשקיע את הזמן הנדרש לכך.

על התיק יש להסתכל אחת לרבעון - זה תלוי איך התיק שלך בנוי ובאופי שלך. אני מסתכל כל יום. אבל ישנם אנשים שפעם ברבעון יכול לעבוד בשבילם.

תמצא שיטה, תעקוב אחריה באדיקות, יהיה בסדר - השיטה שעבדה תמיד ותמשיך לעבוד בעתיד היא - השקעת ערך. אני לא חושב שהשתנה משהוא בקשר לכך.

בטווח הארוך השוק תמיד עולה - אני מסכים איתך. לפעמים הטווח הארוך יכול להיות יותר מדי ארוך. מי שנכנס לשוק כשהוא יקר, יכול לחכות גם 20 שנה לפני שהוא ירוויח. זהו זמן ארוך מדי. למזלנו כיום אנחנו די בסוף של שוק דובי ארוך, אז כנראה שיש לפנינו 10-20 שנה של שוק פרי.

יש שיטה לנצח את השוק - בטוח שיש שיטות לנצח את השוק, השאלה היא עד כמה הן פשוטות. לדעתי ישנן גם שיטות פשוטות לשבור את השוק - כגון פיזור ההשקעה על מספר רב של חברות עם מכפילים נמוכים.

היום, בעידן המידע, הידע זמין לכולם - תמיד יהיו אנשים שידעו יותר הן בגלל שהם מקורבים למידע והן בגלל שהם קוראים יותר. ידע הוא כוח, והוא בהחלט זמין היום יותר מאי פעם בעבר.

יועץ השקעות יודע מה לעשות - יועץ השקעות הוא כמו כל בעל מקצוע אחר - חלקם טובים חלקם גרועים והרוב בינוניים.

רוב העשירים נולדו עשירים - ברור שזה לא נכון, ואני בטוח שגם בישראל רוב העשירים עשו את הונם בעצמם (אם כי לא ראיתי על כך אף מחקר). בתכל"ס מי שרוצה לעשות כסף - כמעט תמיד יצליח. זה כמו כל דבר בחיים - צריך להתמקד ולעבוד קשה כדי להצליח.
עדו מרוז
http://www.lichyot.com
סמל אישי של המשתמש
עדו מרוז
משקיע בערך

נתן: 0 תודות
קיבל: 6 תודות

הודעהעל ידי ההולך בדרכים » 21 יוני 2009, 19:48

אני רק רוצה להבהיר משהו לגבי המונח "שיטה".

כשאני כותב "שיטה", אני מתכוון למשהו מכני כמו: תשקיע במניות של חברות שהמכפיל שלהם הכי נמוך והדיבידנד הכי גבוה, לדוגמא.

השקעת ערך אינה שיטה, לצורך העניין, אלא פילוסופיה.

הרי תסכים איתי ששום משקיע ערך סביר לא ישקיע בחברה רק על סמך המספרים היבשים אלא רק אחרי לפחות קצת בדיקות נאותות ואפילו קלות ("אולי החברה הודיעה שהיא הולכת להפסיק לייצר את המוצר העיקרי שלה" וכו').

מעניין שבדיוק קראתי בספר של בנג'מין גראהם את המשפט הבא (ג.נ.: את המשפט כתב ג'ייסון צוויג, במסגרת הערות לפרק 1):

All mechanical formulas for earning higher stock performances are "a kind of self destructive process-akin to the law of diminishing return

בשורה התחתונה, אומר שם ג'ייסון שוב ושוב, אין תחליף לשלושת העקרונות של גראהם:

1. חקירה מעמיקה של החברה.
2. הגנה מפני הפסדים משמעותיים.
3. ציפיה להחזר הולם.
כל הנאמר לעיל (גם אם נכתב באופן נחרץ) מהווה את דעתי האישית בלבד בזמן הכתיבה.

אין בדבריי משום כל המלצה, למעט המלצה שעל כל משקיע לבצע את בדיקותיו בעצמו ולהחליט על אחריותו האישית בלבד.

בהצלחה!!
סמל אישי של המשתמש
ההולך בדרכים
גורונישט

נתן: 289 תודות
קיבל: 58 תודות

הודעהעל ידי Kayben » 25 אוגוסט 2010, 16:14

Kayben כתב:התחזית שלי: הבורסה תשתקם ונגיע חזרה ל1,200 (השיא הקודם) בטווח בזמן של חודשים עד שנתיים.
למה? כי שום דבר לא השתנה בבורסה או בשיטה ולכן היא תמשיך להתנהג לפי דפוסי העבר.

סתם הסתכלתי בפוסט הישן הזה.
ונזכרתי באימרה: "גם שעון מקולקל מדייק פעמיים ביום"

ב 20.6.2009 - התחזית של קייבן. המדד עומד על 850.
4.3.2010 - 8 וחצי חודשים לאחר מכן -1,207.

מהיום אתם יכולים לקרוא לי קייבנומוס. :ugeek:
:lol:
סמל אישי של המשתמש
Kayben
לא גורו בכלל

נתן: 5 תודות
קיבל: 11 תודות

חזור אל כללי

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד